Amerika’daki eyalet stajının 3. ayağı eğitim

TÜRKİYE’nin üniter yapısına darbe indirecek eyalet sistemi için sürdürülen çalışmalar genişliyor. Adalet ve İçişleri’nden sonra üniversiteler de ABD’ye özel ekip gönderdi. Washington’da ağırlanan öğrenciler, bu ülkenin idari ve siyasi yapısı konusunda bilgilendirildi.
Washington seferleriKürt açılımı için planlanan eyalet modeli Türk basınında sadece YENİÇAĞ tarafından duyuruldu.
Yargıçlar, vali yardımcıları ve kaymakamlardan sonra üniversite öğrencileri de ABD’de idari
yapıyı öğreniyor.


Eyalet stajında
3. ayak eğitim
ABD’de federal sistemi inceleyen hakimler, vali yardımcıları ve kaymakamlardan sonra bu ülkeye gönderilen bir grup üniversite öğrencisi de idari ve siyasi yapıyı öğreniyor.
Türkiye’nin bölünmesi anlamına gelen ve bu nedenle büyük tepki toplayan eyalet sistemi için çalışmalar tam gaz sürüyor. 8 yargıcın ABD’de inceleme yapmasıyla başlayan, vali yardımcıları ve kaymakamlarla süren staja üniversite öğrencileri de katıldı. Washinton’a götürülen bir grup öğrenci, ABD’nin idari ve siyasi yapısını öğreniyor. Türkiye’den ABD’ye giden bir grup öğrenci, Beyaz Saray’dan Pentagon’a, üniversitelerden düşünce kuruluşlarına, değişik kaynaklardan brifing alıp Amerikan siyaseti hakkında bilgi sahibi olacak. Öğrenciler 14 gün süreyle, başta Beyaz Saray ile Dışişleri ve Savunma Bakanlıkları olmak üzere çeşitli üniversiteler, düşünce kuruluşları, Dünya Bankası ve IMF gibi uluslararası kuruluşlara birçok ziyarette bulunacak.

2 isim referans gösterildiİstanbul Liderlik Enstitüsü Eş Direktörü Mehmet Yavuz Kanar, lisans öğrencisi olduğu dönemde, “ABD’deki siyaset bilimini yakından tanımak” amacıyla yapmayı düşündükleri gezi planına, İstanbul’daki ABD Konsolosluğu’nun sıcak bakmasının ardından, projelerini hayata geçirmek için adım attıklarını ifade etti. Kanar, konsolosluğun ilk yıl kendilerine sadece ABD Dışişleri Bakanlığı’nda, o dönemin Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice’ın yardımcısıyla görüşme ayarladığını, ikinci olarak da bir organizasyonda tanışıp yardımını istedikleri Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış’ın kendilerine Madeleine Albright’ın temas bilgilerini verdiğini belirtti. Kanar, bu iki referans isimden yola çıkarak ABD’deki diğer düşünce kuruluşları ve kurumlarla temasa geçtiklerini söyledi.

ABD’de öğrendiklerini Türkiye’de uygulayacaklarAmerikan eyalet sistemini uygulamalarıyla yerinde görmeleri için Adalet Bakanı Sadullah Ergin ve Adalet Bakanlığı Müsteşarı Ahmet Kahraman’la birlikte 8 yargıç, geçtiğimiz aralık ayının başında ABD’ye gitmişti. Hakimler, Washington, Colorado ve Arizona’da eyalet sistemini incelemiş, Arizona Temyiz Mahkemesi Başkanı Daniel Barker de heyetin Arizona sistemini ideal bulduğunu söylemişti.

Meclis’e taşınmıştıHaber Meclis’te de gündeme gelmiş, CHP Ordu Milletvekili Rahmi Güner, Adalet Bakanı Sadullah Ergin’e “ABD gezisi sırasında federal hukuk incelendi mi, incelenmedi mi” diye sormuştu. Ancak Ergin bu soruya tatmin edici bir cevap vermemişti. Bu ziyaretin parasının da ABD tarafından karşılandığı iddia edilmişti. ABD’de ’hukuki yapı’yı inceleyen hakimlerin ardından ’idari yapı’ya geçilmiş ve İçişleri Bakanlığı, 35 kaymakam ve vali yardımcısını ABD’ye seminere götürmüştü. Kaymakamlar, burada bir hafta eğitim görmüş, heyetin başkanlığını yapan İçişleri Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı Daire Başkanı Kadir Çakır, “Gerek teoride gerek uygulamada burada edindiğimiz bilgileri Türkiye’de gittiğimiz ilçelerde, illerdeki görev alanlarımızda en iyi şekilde uygulayacağız” demişti. Washington’da Johns Hopkins Üniversitesi‘nde 9 Aralık 2010’da yapılan eğitim, ekonomi, siyaset ve genel yönetim seminerleri sırasında yine aynı üniversitenin dünyaca ünlü hastanesinin işleyiş sistemini incelediklerini ifade eden Çakır, daha sonra New Jersey’deki Essex County Community College’da Amerikan sağlık sistemiyle ilgili bilgi aldıklarını da belirtmişti.

Gönderen Yönetici . Siz Bu Kayıt İçin Herhangi Bir Yanıt Takip Edebilirsiniz RSS 2.0 Yasal Uyarı: Yayınlanan/haberin Tüm Hakları - .Yazıların Sorumluluğu Yazarlarına Aittir. Kaynak Gösterilse Dahi Köşe Yazısı/Haberin Tamamı Özel İzin Alınmadan Kullanılamaz. Ancak Alıntılanan Köşe YazısıHaberin Bir Bölümü, Alıntılanan Habere Aktif Bağlantı Verilerek Kullanılabilir.

Bu Yazıyı Paylaşın;

Yazı Linki:
Site kodu:
Forum kodu:

Güncel Döviz Fiyatları

Köşe Yazıları

Haftalık E-bülten üyeliği için aşağıdaki alana E-posta adresinizi yazın

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tarafsız Habere aittir. Alıntı yapılsa bile kaynak gösterilmeden kullanılamaz. © 2007 - 2019 Copyright © Tüm Hakları Saklıdır..